STEPHEN BOOTH
Foto: Privat

Stephen Booth, född 1952, bor sedan många år tillsammans med sin fru och sina husdjur på en gård i Nottinghamshire. Han var i 25 års tid verksam som journalist inom ett antal olika områden. Debutboken Svarta hunden belönades med en Barry Award som årets bästa brittiska kriminalroman, och uppföljaren Jungfrudansen blev nominerad till en Gold Dagger.

Intervju med Stephen Booth när Flickan i floden släpptes hösten 2010:

Existerar staden Edendale? Jag har inte lyckats hitta den på några kartor över Peak District.

Nej, Edendale är en påhittad plats, en stad som är en blandning av flera verkliga platser i Peak District. Till exempel så tycker många polismän att de känner igen polisstationen, som baseras på den i Buxton som är högkvarter för B-divisionen i Derbyshire. Jag vet var Edendale skulle ligga om det existerade men jag har gjort om kartan i mitt huvud lite.

När du jobbade som journalist, var du då kriminalreporter?

Jag jobbade på en mindre landsortstidning där man som reporter alltid måste vara beredd att skriva om det som dyker upp - vilket ledde till att jag ofta skrev om kriminalitet och rapporterade från domstolsförhandlingar. Jag kommer särskilt ihåg en gång när jag närvarade vid en gravöppning en disig morgon på en liten bykyrkogård. Det är inte många människor som får tillfälle att göra det. Jag träffade också många poliser under min tid som journalist och det har hjälpt mig mycket när jag senare har byggt mina karaktärer i boken.

Hur kommer det sig att du skriver just deckare?

Som läsare var jag en hängiven deckarentusiast. När jag skrev min första bok om Cooper/Fry, Svarta hunden , hade jag inte ett bokkontrakt. Jag skrev helt enkelt den typ av bok jag själv uppskattade att läsa. På den tiden bodde jag i norra England, och det var under perioden för de berömda Yorkshire-morden. Jag blev intresserad av psykologin bakom morden och det faktum att de flesta mord inte begås av en seriemördare utan av en person i offrets omedelbara närhet. Detta är en företeelse som ständigt ligger till grund för mina böcker.

Läser du deckare? Finns det några deckare som du skulle vilja rekommendera?

Tidigare läste jag en hel del deckare men nuförtiden har jag inte tillräckligt med tid. Jag försöker dock hålla koll på nya författarskap som verkar lovande. Dessutom läser jag alltid mina gamla favoriters senaste böcker. Två böcker jag varmt rekommenderar är En ovanligt torr sommar av Peter Robinson och Stenarna skola ropa av Ruth Rendell.

Många läsare skriver själva, men deras verk kommer inte längre än till byrålådan. Har du några tips om hur man gör för att bli utgiven?

Njaaa ... Jag har själv flera opublicerade manuskript i min byrålåda. Det som till slut gav mig ett bokkontrakt var att jag skrev ett manus som var lite annorlunda, samtidigt som jag var trogen genren. Men den stora hemligheten är att aldrig ge upp. Att inte bli nedslagen av refuseringar. Och naturligtvis skall man ha lite tur också!

Är Flickan i floden den sista boken om Cooper/Fry?

Nej, jag håller just nu på att skriva nästa bok i serien - The Devil's Edge.


Bokförlaget Forum AB    Box 3159    103 63 Stockholm    Besöksadress Sveavägen 56    Telefon 08-696 84 40

 
Stäng popupfönstret

Pressbilder på

Vänsterklicka (PC) eller Ctrl-klicka (Mac) på bilden för nedladdning av högupplöst bild!


« »

Får endast publiceras i anslutning
till redaktionellt material om .

Copyrightinnehavare/fotograf måste anges
i anslutning till bilden vid publicering.

Vid all annan användning av bilden kontakta
först

The picture cannot be used without a copyright request.
Please contact

Stäng popupfönstret

Bildmaterial ur

av

Vänsterklicka (PC) eller Ctrl-klicka (Mac) på bilden för nedladdning av högupplöst bild!


« »

Får endast publiceras i anslutning
till redaktionellt material om .

Fotograf/copyrightinnehavare måste anges
i anslutning till bilden vid publicering.

Vid all annan användning av bilden kontakta
först

The picture cannot be used without a copyright request.
Please contact

Stäng popupfönstret

Stäng popupfönstret

Close this notice
Warning!
Du använder en gammal webbläsare
För att se denna webbplats korrekt måste du uppgradera till en nyare webbläsare.
Get Firefox 3.5
Get Internet Explorer 8
Get Safari 4
Get Google Chrome