Bokförlaget Forum, 2026-03-26

Undercover och livsfarligt nära sanningen – välkommen till Sofie Sarenbrants nya serievärld

Sofie Sarenbrant tar ett nytt grepp om spänningsgenren och rör sig från polisväsendet till journalistikens dolda verksamhet. I Blackout, den första delen i den nya serien, introduceras läsaren för Vega Bratt, en ung journalist som går undercover med livet som insats.

Foto: Magnus Ragnvid

Sofie Sarenbrant:

– När jag gick journalisthögskolan var det en kittlande tanke att wallraffa. Gräva fram sanningen och avslöja orättvisor. Ge de svaga en röst. Göra skillnad. Nu får jag i stället förverkliga den drömmen genom min huvudkaraktär Vega Bratt.

– Den inneboende konflikten i att jobba undercover har alltid fascinerat mig. Vega måste komma nära människorna hon granskar. För att i nästa stund svartmåla dem i sin dokumentär. Moral och samvete sätts på prov. Hela tiden med vetskapen att de när som helst kan syna hennes bluff, berättar Sofie.

I Blackout leder ett anonymt tips Vega Bratt till en isolerad hästgård i Östergötland. Under täckmantel tar hon jobb i stallet för att granska ryktena om misskötsel, men upptäcker snart att betydligt större hemligheter finns begravda. Efter en fest som spårar ur hittas en ung kvinna allvarligt skadad, och mystiken tätnar. Varje dag kommer Vega ett steg närmare den skyldiga – någon som är kapabel att göra vad som helst för att sanningen ska stanna i det fördolda.

Den nya serien om Vega Bratt är planerad i minst tre delar och har redan väckt internationellt intresse med rättigheter sålda till Norge, Danmark och Finland.

På Bokförlaget Forum är förväntningarna höga inför seriestarten 31 augusti.

Ebba Östberg, förlagschef:

–Sofie har en enastående förmåga att skapa berättelser som både griper tag och säger något om vår tid. Med Vega Bratt kliver hon in i ett nytt landskap, och det är omöjligt att inte vilja följa henne.

Sofie Sarenbrant är en av Sveriges mest lästa spänningsförfattare, med över sju miljoner sålda exemplar och läsare i 17 länder. Hennes tidigare serie om kriminalinspektör Emma Sköld har under mer än ett decennium toppat listor och etablerat henne som ett av de största namnen inom genren. Hon har utsetts till Årets svenska deckarförfattare tre gånger och är känd för sina starka karaktärer och samtida nerv.

Blackout utkommer den 31 augusti 2026.