Singelevangeliet
Köp boken Lyssna på boken ProvläsBeställ recensionsexemplar
Bok i originalformat skickas ca 3 veckor före recensionsdatum. Önskar du PDF-korrektur eller har frågor kontakta mediekontakten nedan.
Du har ännu inte behörighet att beställa böcker från detta förlag. Kontakta press@bonnierforlagen.se om du vill utöka din behörighet.
Vill du beställa recensionsexemplar?
Logga inUtgivningsdag: 2026-04-29
Recensionsdag: 2026-04-29
Mediekontakt: Fanny Wetterdal
Kärlek, kaos, kvinnor – och ett nytt kapitel.
Journalisten och tvåbarnsmamman Ewa är van vid att ha kontroll på livet – tills hon kastar sig ut i Stockholms skoningslösa dejtingvärld efter ett långvarigt förhållande. Plötsligt sveper hon mellan profiler, röda flaggor och första dejter, den ena mer oväntad än den andra. Mellan vinbarer, sms-analyser och brutalt ärliga samtal med sitt tjejgäng i chattgruppen tvingas Ewa konfrontera obekväma sanningar om sig själv, kärleken och livet efter fyrtio. Finns Mr Right verkligen – eller har han drunknat i ett oändligt flöde av matchningar och ghostningar?
Singelevangeliet är en humoristisk och träffsäker roman om appdejting, kvinnlig lust och självrespekt. En berättelse om att navigera på en dejtingscen där utbudet verkar oändligt, men där äkta närhet känns svårare att hitta. Bridget Jones möter Sex and the City i den digitala dejtingdjungeln!
Anitha Clemence är verksam som författare, kreatör, debattör, manusförfattare och skådespelare. Hon har en lång erfarenhet inom medieproduktion och har etablerat sig som en mångsidig profil. 2025 utkom hon med den hyllade självbiografiska boken Familjehemligheter.
Recensioner
”Så bra och extrem igenkänning. Anitha har en skarp blick och ett fantastiskt berättande”. Lisa Linnertorp, manusförfattare och regissör
"Anitha Clemence måste vara en av de smartaste kvinnorna i Sverige och ha en högutvecklad både iakttagelse och analysförmåga. Jag vill hela tiden hämta överstrykningspennan och markera bra tankar och meningar, som jag önskar att jag kommit på själv. Jag är lika delar imponerad som avundsjuk." Kicki Norman, Daisy Beauty
”Så bra och extrem igenkänning. Anitha har en skarp blick och ett fantastiskt berättande”. Lisa Linnertorp, manusförfattare och regissör
Lisen Bratt Fredricson, fd hoppryttare och hästsport entreprenör
”Singelevangeliet är både smart, rolig och befriande ärlig. Anitha sätter ord på allt det där som så många tänker men sällan vågar säga högt. Det är en bok man vill prata om med sina vänner efteråt.” Lisen Bratt Fredricson, hästsportentreprenör
”En humoristiskt träffsäker samtidsskildring." BTJ
Detaljerad fakta
Recensionsdag: 2026-04-29 Genre: Skönlitteratur och relaterande ämnen Thema-kod: Modern och samtida skönlitteratur Antal sidor: 250 Mått: 134 x 193 x 25 mm Vikt: 320 g Format (utgivningsdatum): Inbunden, 9789137164953 (2026-04-29); E-bok, epub3, 9789137164960 (2026-04-30); Ljudbok, digital, 9789137166964 (2026-04-30)


/https%3A%2F%2Fwww.bonnierforlagen.se%2Fwp-content%2Fuploads%2Fsites%2F4%2F2023%2F02%2FForum-logo-ny-vit.png)