Bokförlaget Forum, 2025-06-03

Foto: Stefan Tell

Camilla Läckberg lanserar ny digital bokserie i samarbete med tre författare

Camilla Läckberg satsar på ett nytt berättande – en helt digital bokserie i tio delar. Serien bygger på en idé av Camilla Läckberg, men har utvecklats vidare i ett så kallat writers’ room tillsammans med författarna Anna Bågstam, Lisa Bjerre och Malin Karim.

Camilla Läckberg:

– Det här är en idé jag velat prova på länge. Att skriva en bokserie där jag jobbar på samma sätt som med

TV-serier. Vi är ett härligt team och jag ser fram emot att ljudbokslyssnarna ska få stifta bekantskap med ett helt nytt universum av karaktärer.”

Annie Kabala, förlagschef Bokförlaget Forum:

– Som förlag vill vi ständigt förnya oss, och digitala bokserier är något vi vill utforska ännu mer. Att få göra detta tillsammans med Camilla, mästare på att bryta ny mark och ständigt med fingret på pulsen, är förstås ett drömläge. Hennes erfarenheter från andra kreativa branscher parat med Annas, Lisas och Malins nyfikenhet och ambition borgar för såväl kvalitet som bladvändartempo”.

Skrivprocessen har inletts i workshopformat, där författarna tillsammans med förläggare John Häggblom utvecklat karaktärer och handling.

Seriens samtliga 10 delar släpps under våren 2026 och kommer finnas tillgänglig hos alla digitala återförsäljare.

För mer information:

Clara Lundström, clara.lundstrom@bonnierforlagen.se