Bokförlaget Forum, 2026-11-02

Foto: Charles Hmmarsten

Christina Schollin släpper sin självbiografi och ser fram emot livets tredje akt

Den 3 november kommer Christina Schollins självbiografi Tankar i tredje akten ut och vi får då följa med på hennes fantastiska livsäventyr så här långt. Och just ”så här långt” är talande för Christinas nyfikenhet och längtan efter att se vad framtiden har att bjuda på.

”Det känns som om jag befinner mig i den tredje akten av mitt liv. Jag hoppas att jag har många fina år framför mig, innan ridån går ner. Jag är änka, jag är ensamstående – men själv vill jag hellre kalla mig för enastående. Den som har drömmar och mål är inte för gammal. Det är aldrig för sent att förverkliga sina drömmar. Jag är nyfiken på vad som väntar mig.”

För många yngre är Christina Schollin kanske mest känd som Bianca Ingrossos mormor i tv-programmet Wahlgrens värld. De som är lite äldre känner Christina som hyllad skådespelare som har gjort succé på Dramaten, i filmer som Änglar finns dom? och Fanny och Alexander, i tv-serien Varuhuset bland mycket annat.

Tankar i tredje akten är Christina Schollins gripande och personliga berättelse om sitt långa och innehållsrika liv; relationen med Hans Wahlgren som varade i 67 år, familjelivet i det stora röda huset, succérollerna, kriserna och tillvaron i offentligheten. Men det är även en bok om att fortsätta framåt, om modet att drömma och om nyfikenheten på vad livet fortfarande har att erbjuda.

Tankar i tredje akten är skriven tillsammans med journalisten och författaren Helene Arkhem.

Tankar i tredje akten ges ut den 3 november.

Den kommer även ut som ljudbok inläst av Christina Schollin själv.


Mediakontakt för intervjuförfrågningar och pressmaterial:

Malin Edblom, malin@edblomwig.se