Bokförlaget Forum, 2026-08-23

Foto: Garrett Lee

Den internationella succéromanen Dagarna med Theo på väg att bli film

Allen Levis internationella succéroman Dagarna med Theo är på väg till vita duken. Enligt amerikanska medier förhandlar Warner Bros. om filmrättigheterna, samtidigt som Tom Hanks uppges vara aktuell för titelrollen som den gåtfulle Theo.

Sedan utgivningen har Dagarna med Theo blivit ett ovanligt starkt internationellt fenomen. Romanen, som från början gavs ut på eget förlag, har hittat miljontals läsare genom rekommendationer från mun till mun och har sålts till över 40 länder. Bara i USA har boken sålt i över två miljoner exemplar.

Vänskap, livsöden och gamla sår

I den amerikanska småstaden Golden händer det sällan något oväntat, tills en äldre man vid namn Theo kliver in på det lokala kaféet. På väggen hänger porträtt av stadens invånare, och Theo börjar köpa dem för att ge dem till personerna som avbildats. Med varje porträtt som återlämnas växer nya vänskaper fram, livsöden delas och gamla sår får en chans att läka.

En berättelse som berört läsare världen över

Dagarna med Theo är en varm berättelse om gemenskap, försoning och människors behov av att bli sedda. Romanens teman har gjort den till en läsarfavorit världen över och bidragit till dess exceptionella framgång.

Nu ser berättelsen ut att ta nästa steg. Enligt branschtidningen Deadline är Warner Bros. nära att slutföra ett avtal om filmrättigheterna och Tom Hanks uppges föra samtal om att spela huvudrollen.

Från självpublicerad roman till internationell bästsäljare

Foto: Garrett Lee

Författaren Allen Levi är verksam i Georgia i USA och har tidigare arbetat som advokat samtidigt som han gjort sig känd som singer/songwriter. Dagarna med Theo är hans romandebut och en av de mest uppmärksammade framgångssagorna i den internationella bokvärlden de senaste åren.

Det som började som en självpublicerad bok har vuxit till ett globalt fenomen med miljontals läsare. Med en kommande filmatisering ser berättelsen nu ut att nå en ännu större publik.