Bokförlaget Forum, 2026-03-26

Storytel Awards 2026 – Stora ljudbokspriset till Hundra blommor och Omar Alshogre

Hundra blommor: Från fånge i krigets Syrien till frihetskämpe av Omar Alshogre, uppläst av författaren, tilldelas Storytel Awards 2026 – Stora ljudbokspriset i kategorin "Fakta".

Juryns motivering:

"Denna starka och personliga historia om krig, förtryck och överlevnad har berört oss djupt. Den är berättad och uppläst med ett poetiskt och vackert språk som gör kontrasten mot det stundtals brutala innehållet nästan outhärdlig. Berättelsen speglar både människans mest destruktiva sidor och vår förmåga till solidaritet och kärlek. Den vittnar om ett mörker – men genom svärtan lyser ett okuvligt hopp och en röst som inte låter sig tystas.”

Om Hundra blommor

Omar Alshogre var bara en tonåring när han oskyldigt fängslades i Syriens diktatur. Under tre år utsätts han för svår tortyr och nås av beskedet att alla han älskar – familj, vänner och grannar – har dött. Trots det lyckas han hålla fast vid sin livsvilja och blir också en kraft som hjälper andra fångar att överleva den omänskliga tillvaron. Till slut smugglas han ut och får sin frihet.

Tillsammans med sin lillebror flyr han landet och når till slut Sverige. Omars eftertänksamhet och hans envisa förmåga att söka ljus även i det mörkaste står i stark kontrast till det han har genomlidit. Hundra blommor är en stark och nära berättelse om livet i diktaturens Syrien – en skildring av brutalitet, men också av hopp, motståndskraft och livsglädje.

Om Omar

Omar Alshogre, född 1995, är en syrisk frihetskämpe som kom till Sverige som flykting undan kriget. I dag leder han organisationen Syrian Emergency Task Force, som arbetar för att få politiska fångar frigivna i Syrien.

Han har hållit över tusen föreläsningar, där han bland annat talar om hur trauma kan omvandlas till drivkraft. Omar har också framträtt inför den amerikanska kongressen och FN, föreläst vid Harvard University, medverkat i ett TEDx-talk samt varit värd för Sommar i P1.